Veee Bitirme Projesi

26 Eylül 2010 Pazar 12:18 Gönderen Merve Yüzbaşıoğlu
İşte beklenen yıl ve işte beklenen proje=) Bu yıl malum son senem ve okulu bitirebilmek adına vermem gereken bir bitirme projem var. Geçen senede okulun bilgi işleminde birlikte çalıştığımız kadim ve değerli dostum Aydan ile bitirme projesi yapabiliceğimi düşünmüştüm ve onada bunu teklif ettim. Aydanında kabul etmesiyle tabikide projemizi 1 yıl boyunca yanında çalıştığımız Necdet Hocamızla yapmak istedik ve bunun üzerine okulun başlamasıyla bilgi işleme gitmemiz bir oldu=)

Bizim ne yapabileceğimizle ilgili pek bir fikrimiz yoktu ama elbette Necdet hoca'nın vardı. işte beklenen an.. Proje nedir?

Bu yıl bitirme projesi olarak ekibe sonradanda eklenen kalabalık bir ekip ile Gnome'u Pardusa geçirioruz. Bu kadar Gnome sever varken Pardusta gnome hiç mi çalışmıyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim ve cevabım elbette var. Ancak pardusta gnome kullananların işi pekte kolay değil bizim asıl projemizde bunu kolaylaştırmak işte.. KDE de bulunan kaptan, service manager, network manager gibi araçlar QT ile yazıldığından gnome da kullanılamıyor. Bunun sebebi ise Gnome'un GTK yı desteklemesi. Bizde Pardus-gnome severlerin işini kolaylaştırmak ve elbette güzel bir şeyler yapmış olmak adına bitirme projesi olarak QT ile yazılmış olan servis araçlarını GTK ya çevirerek gnome'un bu halinin pardus depolarına girmesini sağlamak. Necdet Hoca zaten Pardus ile görüşmelere başlamıştı bu konuda ve bu projede ilerleme kaydetmemiz üzerine okulumuzda bu konu üzerine Pardus ile yeni bir anlaşma imzalayacak. Çok heycanlı ve güzel bir işe adım atmanın sarhoşluğu ile çalışmalara hazırlık başladı. İlk iş olarak tüm araçların kodlarının okunup anlaşılması ve anlaşılabilmesi için de Qt yi temel olarak öğrenmekle başladık.

Proje ile ilgili gelişmeleri vakit buldukça ve Hocamız bizi bu konuda yazmamız gerektiği ile ilgili uyardıkça yazacağım ve tabi Projedeki diğer arkadaşlarımın yazılarını ve benim proje ile ilgili yazılarımı okumak için:

http://kdetognome.blogspot.com/

bu bloğu takip edebilirsiniz.

Proje Ekibi

Danışmanımız: Necdet Yücel

Aydan Taşdemir
Ben=)
Gökhan Akgün
Özge Barbaros
Mustafa Sertaç Türkel
Tayfur Yılmaz
Mehmet Zahit Şamat

0 Response to "Veee Bitirme Projesi"

Yorum Gönder