Pardus Geliştiricisi Olma Yolunda

9 Mayıs 2011 Pazartesi 13:25 Gönderen Merve Yüzbaşıoğlu
Henüz bir geliştirici olamasam da bu meşakatli ama zevkli yolculukta neler yaptığımdan bahsedeceğim. Projemiz başladıktan sonra, Necdet hoca: "Haydi hepiniz geliştirici başvurusu yapın ve kısa sürede burada çokça geliştirici olsun" deyince, bizde bu yolculuğa ilk adımımızı attık.

Geliştirici başvurusuyla ilgili hata kaydımı açtıktan sonra gönderilen 12 adet şirin mi şirin sorularımızı 10 gün içinde cevaplayıp gönderdim. Cevaplarımın kontrol edilmesinden sonra Junior job olarak işaretli bir hata çözerek bu yolda ilerlemem gerektiği söylendi ve ardından mentor olarak Serdar Dalgıç atandı. Bende tez zamanda hatalar arasından gözüme kestirdiğim bir paketi alıp uğraşmaya başladım. Yaklaşık 2 yıldır Necdet hocanın yanında çalıştığımdan dolayı elbette daha önceden paket yapmışlığım vardı:) Geliştirici başvurusu için yaptığım ilk paket guiqwt adındaki programdı. Bu paketin bağımlılığı olan guidata ve guidata'nın bağımlılığı olan h5py adında iki programı daha paketlemek zorunda kaldım.[1][2][3] Bu paketler review sürecindeyken ben junior job' ların arasından pepper [4] adlı programı seçtim ve bunu da paketledim. "Unused direct dependecy" ile ilgili sorunu da bugün çözdüm ve umarım kısa sürede bu pakette depoya girer. Bir hafta sonu eğlencesi olarak Pan [5] adlı programı da paketledim ve henüz Mentorumun gözden geçirmesini beklemekteyim.

Kalan işlerimde depoya girdikten sonra bakalım neler olacak:) Büyük bir hevesle "geliştirici oldun" denilmesini bekliyorum:) Geliştirici olduğum zaman tekrar yazacağım ve bu nedenle Teşekkür kısmını o güne saklamakta fayda var diye düşünüyorum:) Ayrıca taze geliştiricimiz Alper'i de tebrik ediyorum. Onun yolculuğunu merak ediyorsanız Alper'in blogunu ziyaret edebilirsiniz.

0 Response to "Pardus Geliştiricisi Olma Yolunda"

Yorum Gönder